(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Štěpán Rak benefičně pro varhany

24. října 2017 v 14:48 |  Hudba v Plzni a okolí
Starý Plzenec zažil 7. října velký hudební svátek. V cyklu benefičních koncertů pro dostavbu varhan kostela na Malé Straně vystoupil světoznámý kytarista, skladatel a první český vysokoškolský profesor kytarové hry Štěpán Rak.
Program příznačně zahájila transkripce varhanní skladby Partia di Bohemia barokního autora Ivana Jelínka. Kytarista tím vzdal hold varhanní hudbě i nově vznikajícímu nástroji. Dále zazněly přepisy renesančních skladeb pro různé obsazení z projektu Hudba dávných časů. Z akcí Lyry Pragensis, které Štěpán Rak dlouhá léta připravuje s mistrem slova Alfrédem Strejčkem, zazněly tři ukázky z pořadu Vivat Carolus Quartus, který je oslavou císaře a krále Karla IV. Z dalších autorových skladeb jsme vyslechli Píseň pro Davida. Nádherný večer pak zakončila Vzpomínka na Prahu, která oslavuje naše hlavní město s užitím motivů Smetanovy Vltavy a veršů Vítězslava Nezvala.
Zcela zaplněný kostel pak odměnil vzácného hosta dlouhotrvajícím potleskem. Pro dokončení staroplzeneckých varhan návštěvníci touto akcí přispěli částkou 14.530,- Kč. Koncert byl významnou kulturní událostí regionu a potěšil nás v dnešní neklidné době.

Jaroslav Brož pro Staroplzenecké listy
==================================================================================================
 


Aktuální články

Reklama