(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Nové zvony a varhanní minikoncert

17. ledna 2015 v 20:41
Dnes se slavnostně otevřela Plzeň jako letošní Evropské hlavní město kultury strhujícím programem v podvečer na náměstí Republiky. Vrcholným okamžikem bylo v 18 hodin rozeznění nových zvonů ve věži plzeňské katedrály . Ty byly pořízeny díky štředrým dárcům prostřednictvím veřejné sbírky.

Z našeho pohledu bylo zajímavé zakončení dne varhanní půlhodinkou Adama Viktory v katedrále sv. Bartoloměje mezi 21.30 a 22.00 hodin. Nevšední byl zájem posluchačů, s kterým ovšem pořadatelé počítali. Využili totiž naistalovaných projekčních ploch a výkonného audiosystému k přímému přenosu koncertu na prostranství náměstí. Dlužno dodat, že většina posluchačů navštívila katedrálu. Venkovní produkce jim sloužila hlavně jako reklama na dění uvnitř. Ti co zůstali venku, oceňovali nevšední zážitek z varhanní hudby na náměstí, doplněný videomappingem na plochách katedrály a domů. To Plzeň ještě nezažila.


Venkovní posluchači měli možnost sledovat varhaníka při hře...Celou produkci zakončil hlahol všech zvonů katedrály. Tak si mohli zvuk nových zvonů vychutnat i ti, co se na slavnostní program v podvečer do centra nedostali.


==================================================================================================
 


Aktuální články

Reklama