(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Litice - restaurované varhany

6. července 2014 v 13:35 |  Varhany na Plzeňsku
V den poutní slavnosti sv. Petra a Pavla byly v Plzni - Liticích vysvěceny varhany, které restauroval italský varhanář Giovanni Pradella.

Historie: Památkově chráněný nástroj z roku 1833 postavili Josef a Ignác Müllerové z Chebu. Obsahuje 6 hlasů v manuálu a 2 hlasy v pedálu. Zatímco manuál má již chromatický rozsah C-c3, pedál ještě repetující barokní C-a s krátkou velkou oktávou. Vzdušnice jsou samozřejmě zásuvkové s mechanickou trakturou. Nástroj byl několikrát opravován a upravován, nejvíce v roce 1896 zřejmě Christophem Müllerem z Úšovic u Mariánských Lázní.


Rejstříková dispozice:
Manuál: Bordun 8´, Principal 4´, Coplflauto 4´, Quint 2 2/3´, Octava 2´, Mixtur (4x)
Pedál: Violonbass 8´, Octavbass 4´

Restaurování varhanního stroje probíhalo ve varhanářské dílně v Itálii na vlastní náklady Giovanniho Pradelly. Varhanní skříň byla obnovena díky příspěvku Ministerstva kultury restaurátory MgA. Jindřichem Šlechtou a Ing. Jiřím Stýblem.

V neděli 29. června 2014 odpoledne požehnal varhany plzeňský biskup Mons. František Radkovský. Poté bratři Pšeničkové zahráli koncert na tento nástroj a zároveň i truhlový pozitiv téhož varhanáře. Ten zapůjčil 5-rejstříkový pozitiv po dobu restaurování varhan.
Dispozice pozitivu G. Pradelly: Gedackt 8´, Gedackt 4´, Principal 8´ (soprán), Principal 2´, Rankett 8´

Při koncertě zazněla symbolicky díla českých a italských autorů pro sólové i dvoje varhany. Modernější styl předvedli oba varhaníci ve společné(!) improvizaci. Koncertu se zúčastnil varhanář i s početnou rodinou, zemský organolog Dr. Koukal a další hosté. Plně obsazený kostel odměnil bouřlivým potleskem jak oba účinkující, tak mistrovskou práci varhanáře Giovanniho Pradelly.


================================================================================================================================================================
 


Aktuální články

Reklama