(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Odešel Otto Novák

23. listopadu 2013 v 19:11 |  Osobnosti chrámové hudby
Smutná událost zasáhla českou varhanickou obec. Ve věku nedožitých 84. narozenin zemřel 12. listopadu 2013 Otto Novák, emeritní varhaník svatovítské katedrály a mnohaletý varhaník basiliky sv. Jakuba v Praze. Nemá smysl zde vypočítávat bohatou varhanickou činnost této legendy české chrámové hudby. Toto jméno je již dávno zapsáno zlatým písmem do historie liturgické hudby nejen pražské, ale po celé vlasti. S jeho uměním se měli možnost seznámit i posluchači v zahraničí.

Pro Plzeňany je zajímavá informace, že malý Otto se s taji královského nástroje seznamoval v kostele sv. Jana Nepomuckého v Plzni za působení regenschoriho Ladislava Benýška.

Poslední rozloučení se konalo v sobotu 23. listopadu ve zcela zaplněné strahovské basilice Nanebevzetí P. Marie v Praze.
Za řízení tamního ředitele kůru Vladimíra Roubala bylo provedeno slavné Mozartovo Requiem (KV 626) pro sóla, sbor, orchestr a varhany.

Mistře, děkujeme za mnoho hudebních zážitků, které jste neúnavně přinášel nám posluchačům!

Na níže uvedeném snímku z koncertu ke 100. výročí kostela u redemtoristů v Plzni (2011) je Otto Novák s varhaníkem Jaroslavem Brožem, který po příchodu do Plzně v roce 1977 začal působit taktéž v tomto kostele. Mistra Nováka již od 70. let sledoval při hře u sv. Víta a sv. Jakuba v Praze a často s ním diskutoval o liturgické hudbě. Snímek je tedy vzpomínkou na ty desítky let, po které byl Otto Novák nedostižným vzorem velkého a přitom skromného chrámového hudebníka.================================================================================================================
 


Aktuální články

Reklama