(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Elektra jako kulturní dům?

25. dubna 2013 v 18:52 |  Plzeň - město kultury
V sobotu 20. dubna 2013 se v Plzni událo něco podivuhodného. V rámci projektu Kulturquell se opět konaly rozhovory o kultuře s významnými osobnostmi. Tentokráte však v bývalém největším kině republiky ELEKTRA, které mělo kapacitu 1200 diváků. V původním přízemí je nyní vietnamská tržnice, horní prostor balkónů, lóží a promítárny je zachován a oddělen zavěšeným stropem se zateplením. V rámci akce probíhala čilá diskuse na téma MOŽNOSTI VYUŽITÍ BÝVALÉHO KINA ELEKTRA.Velmi oceňuji tuto prezentaci tohoto dosud ne zcela zničeného prostoru, určeného kultuře. Zatím jsme totiž s přibližujícím se rokem 2015 v Plzni svědky spíše mizení kulturního zázemí, než by město vyvíjelo byť minimální snahu o využití již existující kulturní infrastruktury. A tak nám postupně mizely prostory divadla v Goethově ulici, divadla Alfa na Americké třídě, dva sály kulturního domu Inwest též na Americké třídě i velký prostor kina Elektra.
Kulturní dům Peklo také nežije příliš hodnotným životem. Po válce vyprojektovaný koncertní sál při rozhlasové budově na náměstí Míru stále nestojí...

Zatímco se nechávají schátrat či zničit tradiční sály, podporuje město Plzeň přestavbu pivovaru Světovar na jakousi kulturní fabriku, což bude stát stamilióny a srovnání s výše uvedenými zmizelými prostorami nechť si čtenář udělá sám.

Zatímco celková kapacita výše uvedených sálů je v řádech tisíců návštěvníků, nová divadelní budova nabídne jen kolem 600 míst. Dá se v Plzni ještě mluvit o rozvoji kultury?


Kino ELEKTRA nabízí stále své nezpochybnitelné hodnoty pro budoucí využití.

Nepočítám sice s pravidelnou filmovou projekcí (ale festival Finále měl zde důstojný stánek), ale za úvahu by stálo vyzkoušet koncerty, divadelní představení (Divadlo Miroslava Horníčka?), možná i plesy a další společenské akce.

Věřím, že této myšlence fandí v Plzni daleko více lidí!Snímky kina Elektra přinesl Plzeňský deník. Můžete se podívat zde:
 


Aktuální články

Reklama