(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Letnice umělců v Plzni

26. května 2012 v 15:21 |  Plzeň - město kultury
Jsem rád, že mohu v rámci rubriky "Plzeň - město kultury" napsat o nové akci, o něčem skutečně pozitivním pro kulturnost nás Plzeňanů. Po loňské premiéře se nyní opět koná v předvečer Božího hodu svatodušního setkání soudobých umělců našeho regionu k oslavě tvořivosti a spolupráce mezi lidmi. V prostředí našich nejstarších plzeňských chrámů se setkává umění hudby, slova i obrazu.

Letnice umělců jako slavnost umění vznikly v Plzni na podnět Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti ve spolupráci s Konzervatoří Plzeň a římskokatolickou farností při katedrále sv. Bartoloměje za podpory města Plzně.


Ve dvou dnech (25. 5. a 26.5. 2012) se v katedrále sv. Bartoloměje a v kostele Nanebevzetí P. Marie prezentovaly obrazy členů UVU, pěvecké umění členek operního souboru DJKT, díla západočeských básníků a spisovatelů v autorských čteních i česká poezie v podání Blanky Hejtmánkové a Jindřicha Kouta. Program doplnila i přednáška Ing. arch. Jana Soukupa o historii františkánského kláštera. Hudbou potěšili sólisté i komorní soubory plzeňské konzeratoře.

Škoda jen, že během soboty byla den před tím zahájená výstava v katedrále sv. Bartoloměje mimo bohoslužby pro zájemce nedostupná. Také propagace nové tradice ještě není dostatečná, kostely již lákají na blížící se Noc kostelů.

=================================================================================================
 


Aktuální články

Reklama