(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

PLZEŇ = Evropské hlavní město kultury 2015

8. září 2010 v 16:16 |  Plzeň - město kultury
Konečně padlo rozhodnutí! VYHRÁLI  JSME !!!
Čekání na verdikt komise
Ve středu 8. 9. 2010 zazněl verdikt 11-členné mezinárodní poroty v čele se sirem Robertem Scottem. Stalo se tak po prezentaci obou měst na Ministerstvu kultury v Praze a po palbě otázek na oba soutěžní týmy. Uvedené snímky jsou ze slavnosti vyhlášení výsledků, které sledovala plzeňská veřejnost v prostoru Smetanových sadů prostřednictvím přímého TV přenosu. Vysílání bylo kombinováno s živými vstupy komentátorky České televize.
Vyhlášení EHMK 2015


Již v pondělí delegace porotců navštívila naše město. Jejich pobyt v Plzni vyvrcholil návštěvou bývalého pivovaru a později vojenského areálu na Světovaru. Zde si komisaři prohlédli především výstavu návrhů na přeměnu tohoto industriálního prostoru na multifunkční kulturní centrum (viz foto).

Světovar


Pohled na dnešní Světovar .... a vize architektů ...

Předseda komise sir Robert Scott
Mezinárodní komise prohlédla výstavu návrhů na přeměnu Světovaru...
Komise na Světovaru


CO DÁL?

Titul jsme vybojovali, ale ta hlavní práce nás ještě čeká. Bez ohledu na získání ocenění bydeme pracovat na uskutečnění našich vizí!!!

Věřme, že se podaří oživit klenot historického centra - bývalý klášter františkánů včetně kostela a cenných varhan, které čekají na generální opravu. Pak bude možné obnovit kdysi velmi oblíbené varhanní koncerty v této klidné duchovní oáze uprostřed velkoměsta...

Dlužno ještě připomenout, že na rozdíl od Ostravy (a jiných i menších měst) Plzeň nemá vhodný prostor pro koncerty duchovní hudby s odpovídajícími varhanami. A to nemluvím ani o vhodném koncertním sále pro uvádění velkých vokálně-instrumentálních děl a koncertů republikového významu. Sálek konzervatoře v Domě hudby pro max. 200 lidí není rozhodně zásadním počinem na poli kulturní infrastruktury. Bohužel v tomto směru je Plzeň 20 let po revoluci stále republikovou popelkou. Ostrava, co se týče varhan, není na tom zase tak špatně a přesto má ve svém plánu postavení svébytné koncertní síně!!! Na základě toho též porovnejme akcent na duchovní hodnoty v Plzni, jak se to zaznělo v naší prezentaci.
 


Aktuální články

Reklama