(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Potřebuje Plzeň dům kultury?

20. března 2010 v 16:19 |  Plzeň - město kultury

Plzeňská veřejnost je znepokojena zveřejněným návrhem likvidace jediného moderního kulturního domu v Plzni. Plzeň přitom soutěží o titul Evropské hlavní město kultury v roce 2015.

Zastupitelé města však nepodnikají nic pro změnu územního plánu v lokalitě dnešního "domu hrůzy u Radbuzy". Vlastník objektu firma Amadeus Real se přitom netají možností stávající dům kultury zbořit (včetně obou velkých sálů!) a na jeho místě až k OD Tesco postavit megalomanské obchodní centrum. Naštěstí poslední informace hovoří o tom, že snad ke stržení celého objektu by nemuselo dojít, lze jej přestavit, přistavět, popř. popř. vedle postavit objekt nový.


Co na to plzeňští architekti? Radní přes kulturu? Tým naší kandidatury na EHMK 2015? Opravdu musíme střed města obětovat dalšímu obchodnímu centru? Dost na tom, že již dnes se "kulturní" dům INWEST stal obřím věšákem reklam... Americká třída, která by mohla Plzeň reprezentovat, je v této lokalitě ponechána samovývoji...

Kolik Plzeň postavila kulturních stánků za posledních 100 let?

Netvrdím, že velký sál DK Inwest na Americké třídě splňuje požadavky na akusticky náročné hudební produkce. Je to tzv. univerzální sál se všemi nevýhodami tohoto kompromisu. Akusticky kvalitní velký sál Plzni stále chybí. Dosud nejlepší prostor pro klasickou hudbu skýtá budova Pekla, která je bohužel ve špatném stavu a navíc obestřena mnoha otazníky stran její budoucnosti.
Projekt přístavby rozhlasové budovy v podobě koncertního sálu na nám. Míru spí v archivu a pracovníci rozhlasu na něj už jen vzpomínají s nostalgií.
DK8


Města menší než Plzeň se mohou pochlubit novými kvalitními koncertními sály s dobrou akustikou. Jmenujme např. Hradec Králové, Zlín, Pardubice, Teplice a další. Plzeňská filharmonie netouží po důstojném stánku? Spokojí se s plánovaným multifunkčním (už zas!) sálkem v nové budově divadla?

Proč je kandidátské město Plzeň tak macešské k hudební kultuře? Stačí k podpoře kulturní turistiky pouliční festivaly s pivem a hamburgery? Pojede turista z Německa či Rakouska do Plzně kvůli folku či tuzemskému rockovému hemžení? Bude se tu chtít ubytovat a utratit své peníze za kulturu?

Jak prezentuje Plzeň vlastní poklady hudební minulosti? Existují u nás výborné soubory staré hudby, odkrývající klenoty hudebních archivů (např. stále ne zcela objeveného J. D. Zelenku).
Proč nemají stálé místo v historických objektech Plzně v letní turistické sezóně?

Proč Plzeň v létě spí jako Šípková Růženka? Opět tím nemyslím rock a pivo na ulici. Hraje se na hradech, zámcích, v klášterech a kostelích po okolí. Historické prostory v Plzni jsou využity (a tím prezentovány) jen sporadicky. Pořadatelé kulturních akcí automaticky počítají v létě s vylidněným městem.
DK7


Tento snímek ukazuje náš kulturní dům zblízka ve své nahotě. Chceme opravdu zvítězit nad Ostravou? Domnívám se, že naše město by nemělo lehkovážně souhlasit se zbouráním stávající budovy s dvěma sály, pokud nebude zajištěna výstavba kvalitnějšího stánku na stejném místě. Pokud by došlo ke zbourání celého objektu, ještě není jisté, zda tu něco více kulturního vznikne.

Doporučuji ke shlédnutí: http://zpravy.idnes.cz/referendum-o-obchodnim-dome-corso-dle-/domaci.aspx?c=A130112_132421_plzen-zpravy_pp
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama