(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Výjimečný koncert v Korandově sboru

7. prosince 2009 v 15:07

V záplavě koncertů v adventním čase vynikl významný dramaturgický počin Sdružení Lochotínský pavilón - vystoupení souboru Collegium vocale 1704 pod vedením Václava Lukse.

Osm vokalistů a tři doprovázející hudebníci vrchovatě splnili očekávání, které program nabízel. Jednalo se o moteta J. S. Bacha a F. Poulenca. Zvlášť pozoruhodně se soubor vyrovnal s náročnou akustikou evangelického kostela.

Pro plzeňské publikum nebyla dobrou vizitkou nižší účast, přestože krom uměleckých kvalit účinkujících byl koncert proveden v dobře vytopeném kostele a hluk města do prostoru nedoléhal. To nelze říci o jiných chrámových koncertech v Plzni, které často trpí nežádoucí zvukovou kulisou z okolí.

Pro varhaníky byl zajímavý pozitiv, na který hrál člen souboru. Jedná se o 3-rejstříkový nástroj truhlové konstrukce pražského stavitele Daniela Přiba z roku 2009.
Zvuková dispozice mechanického nástroje s vestavěným čerpadlem vzduchu a zásobním měchem je tradiční: Copula 8´ Copula 4´ Principál 2´ (zatím neosazen).

 


Aktuální články

Reklama