(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Dům hudby v Plzni otevřen!

20. prosince 2009 v 13:32 |  Plzeň - město kultury

Plzeňská hudební veřejnost přivítala otevření nových prostor pro koncertní život. Jde o totální přeměnu zdevastované školní budovy v Husově ulici - do zachovaných obvodových zdí byl navržen a zrealizován zcela moderní interiér. Budovu spravuje plzeňská konzervatoř, která zde využívá učebny pro výuku a samozřejmě koncertní sál Antonína Dvořáka.

Uvedenému sálu pro cca 150 posluchačů na pódiu vévodí klavírní křídlo Steinway a synové, i když původně měly zde stát i varhany. Vzhledem ke krácení státní dotace však nebyly postaveny. Je to škoda, neboť Plzeň koncertní nástroj stále postrádá nejen jako kandidátské město, ale i jako město, které se prezentuje jako hudbymilovné. Otázka moderních koncertních varhan úzce souvisí s potřebou nového perspektivního koncertního sálu o dostatečné kapacitě, kde by se bez problémů mohla prezentovat velká orchestrální, vokálně-instrumentální a samozřejmě i varhanní díla. Zatím si pro takové hudební zážitky musíme jezdit do Prahy nebo do Mnichova.

Zatím lze podpořit alespoň generální opravu koncertních varhan ve františkánském kostele, kde byla tradice koncertů přerušena pro neutěšený stav nástroje. Přitom zdejší prostor umožňuje klidné produkce, které nejsou rušeny hlukem z okolí, tak jak je bohužel běžné u jiných plzeňských kostelů.
 


Aktuální články

Reklama