(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Plzeň - evropské hlavní město kultury 2015

14. října 2008 v 20:25 |  Hudba v Plzni a okolí
Potěšitelná snaha o povznesení kultury v Plzni přináší nyní projekt kandidatury Plzně na evropské hlavní město kultury v roce 2015. Do veřejného projednávní může nyní zasáhnout každý kulturymilovný Plzeňan prostřednictvím diskusních akcí, které započaly 13. října 2008.
Pořadatelem je město Plzeň ve spolupráci s občanským sdružením KVAS a Agora o.p.s

Pro milovníky klasické hudby je nepochopitelné, proč Plzeň stále oddaluje výstavbu moderního koncertního sálu (ať už podle již historického projektu, který s ním počítá na pozemku Českého rozhlasu na nám. Míru, popř. jinam). Tyto budovy mají už všechna krajská města v ČR. V nich samozřejmě velké koncertní varhany. Hradec Králové nyní staví již další nový nástroj (opět Rieger-Kloss), i takové Teplice, Karlovy Vary, Pardubice či České Budějovice mají své nové hudební stánky. O velkých metropolích ani nemluvím. Jen v takovém prostředí si lze představit důstojné zázemí pro činnost Plzeňské filharmonie, konání mezinárodních hudebních festivalů i běžný koncertní provoz krajské metropole.

Nevěřme tomu, že nějaký existující či plánovaný "multifunkční" sál bude svými parametry splňovat často protichůdné požadavky na provoz a akustické potřeby různých žánrů hudby, mluveného slova a dalších společenských akcí. Dočasných řešení i multifunkčních sálů si užila Plzeň dost. Bohužel se rýsuje další "multifunkční" projekt - nová budova divadla pro soubory činohry, operety a muzikálu. U něho má vzniknout tzv. zázemí pro Plzeňskou filharmonii. Pevně doufám, že toto těleso nebude muset v budoucnosti v takovém univerzálním sále hrát. Akustika sálu pro činohru se poněkud odlišuje od akustiky sálů pro symfonickou hudbu. A to nemluvím o koncertních varhanách! Pamětníci jistě vzpomenou mezinárodní ostudu osmdesátých let, kdy byly v pražském tehdy Paláci kultury hrány slavnostní koncerty Pražského jara (s lesem mikrofonů a zpocenými zvukovými techniky vylepšující akustiku Sjezdového sálu) nebo podobnou situaci v Plzni. Tehdy byl jeden ročník abonentního cyklu Plzeňské filharmonie konán v sále Domu kultury Inwest. Plzeň se též přesvědčila, že multifunkčnost sálů má své meze. Všichni jsme si oddechli, když byl v dalším roce vrácen cyklus koncertů do starého dobrého Pekla.

Pojďme tedy bojovat za kvalitní hudební zázemí v Plzni - do konce února 2009 bude rozhodnuto, co se bude v plzeňské kultuře dále dít !!!

Proto rád přináším i kontakt:

Statutární město Plzeň

Útvar koordinace evropských projektů
města Plzně, p.o.
Divadelní 105/3
301 21 Plzeň

Mgr. Šimon Petr - manažer kandidatury
e-mail: simonp@plzen.eu
tel: +420 378 035 960

Bližší informace jsou k dispozici zde:

 


Komentáře

1 plmsqgcbdu | E-mail | Web | 28. května 2009 v 19:04 | Reagovat

Sif6VB  <a href="http://dqzrtvchkbbp.com/">dqzrtvchkbbp</a>, [url=http://wppgzuaatacg.com/]wppgzuaatacg[/url], [link=http://zmalnhngriyf.com/]zmalnhngriyf[/link], http://hyvzivilebha.com/

2 Alfonka | E-mail | Web | 2. července 2015 v 21:59 | Reagovat

A že to tam frčí v té Plzni :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama