(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Varhanní Messiaen v Plzni

5. května 2008 v 20:37 |  Hudba v Plzni a okolí
Plzeňská farnost u sv. Jana Nepomuckého v Plzni přichystala ve spolupráci s varhanním oddělením českobudějovické konzervatoře na prvomájový večer opravdovou dramaturgickou bombu! Ve výborné interpretaci nadějného varhaníka Mikoláše Troupa zde zazněla Svatodušní mše Oliviera Messiaena (Messe de la Petecote). Student 5. ročníku oboru varhanní hry dílo přednesl na rekonstruovaných varhanách bratří Paštiků.
U oltáře byli varhaníkovi partnery spolužáci varhanního oddělení, kteří tvořili chorální scholu a pod vedením zahraničního hosta - fratera Gregora Baumhofa OSB se SRN - propojovali jednotlivé části varhanní mše zpěvem gregoriánského chorálu.
Jako tečku za večerem duchovní hudby Mikoláš Troup zahrál ještě Toccatu "Veni Creator Spiritus" Gastona Litaize. Tato skladba, dynamicky dravá, přesto přehledná a slavnostní, logicky ukončila večer, věnovaný svatodušní tématice v duchovní hudbě.
Škoda jen, že si tento večer vybralo jen nemnoho posluchačů cestu do redemtoristického kostela v Plzni. Ale ti, co přišli, ocenili účinkující i mimořádnost tohoto programu. Poděkování patří i této farnosti za podporu náročných projektů varhanní hudby. Na tomto místě bylo již referováno například o výjimečných koncertech Markéty Reindlové a Tomáše Thona s hudbou 20. století.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama