(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Varhany ve Starém Plzenci

31. října 2007 v 10:59 |  Varhany na Plzeňsku
Starý Plzenec měl v dobách minulých velké množství kostelů, neboť jako předchůdce Plzně byl hlavním centrem zdejšího kraje. Dnes zde najdeme na náměstí kostel sv. Jana Křtitele a na Malé Straně farní kostel Narození Panny Marie. V obou chrámech pak stojí zajímavé nástroje.
U sv. Jana Křtitele je to dílo varhanáře Gutha z Čisté u Rakovníka z roku 1858 - jednomanuálové varhany s pedálem 6 rejstřících s následující dispozicí (dle nápisů na manubriích):
Manuál:
Kryt 8´
Principál 4´
Flétna 4´
Oktáva 2´
Mixtura 1 1/3´
Pedál:
Oktávbas 8´
Nástroj má původní mechanickou trakturu se zásuvkovými vzdušnicemi o rozsahu manuálu 49 kláves a pedálu 18 tónů s krátkou oktávou. Přestože byly varhany v minulosti restaurovány, dnes už nejsou v ideálním stavu. Situace není kritická, je to spíš (bohužel) běžný český průměr.
...
Zato ve farním kostele Narození Panny Marie na Malé Straně zub času hlodal vydatněji a za pomoci dřevokazného hmyzu dostal velmi cennou skříň s řezbářskou výzdobou do katastrofální podoby. Za této situace bylo nutno urchleně jednat. Skříň varhan byla demontována a odvezena k restaurování našemu přednímu varhanáři Vladimíru Šlajchovi do Borovan. Záchrana toho nejcennějšího přichází prakticky v hodině dvanácté.
Útroby stříně naplňoval běžný romantický opus (č.210) z dílny Emanuela Štěpána Petra z Prahy. Jedná se o pneumatický 2-manuálový nástroj o konvenční dobové dispozici ve 14 rejstřících (7+5+2), který se nachází ve velmi špatném stavu. Farnost ve spolupráci s diecézním organologem Ing. Jiřím Reindlem rozhodla o převezení píšťalového materiálu na Žluticko, kde poslouží k restaurování varhan téhož autora.
Vzhledem k tomu, že v historických materiálech byla nalezena dispozice původního Starkova nástroje z roku 1710, bude farnost usilovat o novostavbu historické repliky původních varhan do zrestaurované skříně.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama