(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Varhaník Adam Viktora se souborem Ensemble Inégal

8. června 2007 v 16:34 |  Hudba v Plzni a okolí
Na koncertě v kapli sv. Barbory se dne 19. 6. 2007 od 19,30 hodin opět Plzni představí varhaník Adam Viktora, někdejší sbormistr Resonance - sboru plzeňské katedrály sv. Bartoloměje. Veřejnosti je znám jako brilantní interpret varhanní hudby všech stylových období. Má smysl pro hledání autentického znění staré hudby, zvláště těch méně známých a pozapomenutých opusů. Prosazuje hru na originální dobové nástroje, u péče o varhany bojuje za pietní restaurátorský přístup. Založil Český varhanní festival, jehož 1. ročník již postupně probíhá na různých historických nástrojích po celé zemi. Za zmínku stojí fakt, že výtěžek z koncertů je věnován na údržbu a opravy prezentovaných nástrojů. (Na webové stránky festivalu odkazujeme vlevo.)
V roce 2000 vytvořil vokálně-instrumentální soubor Ensemble Inégal, ve kterém se zaměřil na provádění méně známých a pozapomenutých opusů staré hudby. Z objevné dramaturgie jmenujme CD, natočené v roce 2003 se skladbami liturgických skladeb českého barokního skladatele Jana Josefa Ignáce Brentnera (1689-1742). Před dvěma lety pak vzniklo CD s oratoriem Bronzový had Jana Dismase Zelenky.
Na programu nynějšího koncertu budou skladby P.Mauritia Vogta, Antonia Vivaldiho, Josefa Ignáce Brentnera a Caspara Ferdinanda Fischera.
Připomínáme, že kaple sv. Barbory se nachází v areálu bývalého františkánského kláštera, kde dnes sídlí Diecézní muzeum a Arciděkanství.
 


Aktuální články

Reklama