(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Naše varhany v kontextu historie firmy Rieger

30. května 2007 v 12:44 |  VARHANY U FRANTIŠKÁNŮ
Krnovská firma Rieger v meziválečném období dvacátých a třicátých let 20. století postavila celou řadu pozoruhodných nástrojů, které většinou slouží do dnešních dnů. Povšimněme si několika nástrojů, které vznikly v době stavby našich varhan ve františkánském kostele v Plzni.

Opus 2190 - KARLOVY VARY - Grandhotel Pupp - velký sál, rok 1925, velikost III/53, ek
Nástroj stojí na konci pódia ve skříni stylově přizpůsobené prostoru velkého sálu. Celá nástroj stojí za prospektem, který je kolem obezděn (do sálu se tak dostává přeci jen menší množství zvuku a pouze jedním směrem). Varhaník sedí čelem k nástroji.

Opus 2432 - BRNO - Nalezení sv. Kříže - rok 1933(?), velikost II/22, pk
Nástroj postaven dle návrhu B. A. Wiedermanna, velmi temný zvuk je způsoben převahou 8-stopých hlasů, absencí principálových mixtur a neprostavěnými superoktávami obou manuálů. Příklad tehdejšího názoru na varhanní zvuk, v této době se však více objevovaly nástroje "reformního" typu dispozic.

Opus 2434 - BRNO u sv. Tomáše - rok 1928, velikost II/34, pk
Velká barokní skříň je pozůstatkem po vynikajícím nástroji J. D. Siebera z roku 1703. Bohužel pozitiv v zábradlí kůru Rieger neosadil píšťalovým strojem. Rozsah manuálů je po 54 tónech, pro superspojky nejsou vybudované horní oktávy, nicméně mixtura 1. man. je 5-řadá, u 2. man. pak 4-řadá. Nástroj je v celkem uspokojivém stavu.

Opus 2438 - PRAHA - františkánský kostel P. Marie Sněžné, rok 1930, velikost II/30 pk
Kvalitní pozdně romantický nástroj byl v roce 1994 firmou Rieger-Kloss generálně opraven a vybaven elektropneumatickou trakturou. Zvuková podoba zůstala nedotčena.

Opus 2495 - LUDGEŘOVICE u Ostravy - kostel sv. Mikuláše, rok 1931, velikost II/47, pk
Ve velké novogotické skříni se nalézá jeden z největších dvoumanuálových nástrojů u nás. Má nádherný pozdně-romantický zvuk, vše je zachováno včetně takového pneumatického systému traktury do dnešních dnů i díky zdařilé generální opravě firmou Ponča - Krnov v roce 2006.

Opus 2526 - BRNO u františkánů - rok 1934, velikost II/26, pk
Původní nástroj krnovské firmy včetně skříně svým silným zvukem víc než dostatečně zaplňuje komorní prostor kostela sv. Máří Magdalény. Generálka Dřevopodniku města Brna v roce 1986 a průběžná údržba v současnosti udržuje nástroj v dobré kondici.

Opus 2600 - ČESKÉ BUDĚJOVICE - katedrála sv. Mikuláše, rok 1933, velikost II/35, pt
Nástroj je umístěn sice do barokní skříně, ale pozitiv v zábradlí je němý. V hlavní skříni je i žaluziový stroj 2. manuálu, hrací stůl je volně stojící na kůru.

Opus 2610 - OSEK U DUCHCOVA - klášterní kostel, rok 1933, velikost IV/76, ept
Všechny stroje jsou v jedné historické stříni, hrací stůl je před prospektem otočen k oltáři.
Elektrická traktura zde již dosloužila a nástroj již dlouho volá po generální opravě. Praktická ukázka toho, jak jsou elektrické systémy v kostelích zranitelnější, než mechanické a pneumatické.

Opus 2617 - BRNO - jezitský kostel Nanebevzetí P. Marie, rok 1934, velikost II/30, pk
Nástroj byl přivezen v roce 1952 z kláštěrního kostela sester sv. Kříže v Chebu. Technické, funkční i intonační provedení nástroje umožňuje koncertní využívání, jejich zvuk je příjemně světlý. Obsahuje 4 jazykové hlasy a 3 smíšené retné rejstříky.

Opus 2678 - LOUNY - kostel čs. církve husitské, rok 1934(?), velikost II/38 pk
Do poměrně malého kostela dodala firma Rieger nový velký 2-manuálový nástroj s bohatou dispozicí.


Opus 2702 - PLZEŇ - klášterní kostel františkánů (Nanebevzetí P.M.), rok 1935, velikost III/40, pk
Nástroj v našem kostele stojí v poměrně malém prostoru kůru, 2. manuál je vestavěn do skříně pozitivu v zábradlí, 3. manuál je žaluziovým strojem, hrací stůl přiléhá ke stěně kůru kolmo na zábradlí. Zvuková dispozice je velmi bohatá a dobře využitelná i při náročných koncertních produkcích. Původní nástroj z doby baroka od Antonína Gartnera měl pouze 17 hlasů, které jistě postačovaly k liturgii. Změněný vkus si však vynutil stavbu nového stroje do původní skíně. Proto v roce 1905 postavili bratři Paštikové nástroj o 2 manuálech a 18 rejstříky s pneumatickou trakturou. Nástroj byl však tak nekvalitní a nespolehlivý, že již po 30 letech byl vyřazen z provozu a na jeho místo firma Rieger z Krnova postavila současný nástroj.

Firma Rieger v tomto období již úspěšně exportovala své nástroje do celého světa, jmenujme např.:
Opus 2650 - FINSKO - HELSINKI - Agricola Kirke, rok 1934, velikost IV/74
Opus 2855 - JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA - CAPETOWN, kostel sv. Martina, rok 1938, 38 ek
Opus 2865 - URUGUAY - MONTEVIDEO, rok 1938, velikost II/33 eu
Z dřívější doby nelze nepřipomenout veliký koncertní nástroj z roku 1907 - RAKOUSKO - WIEN - Musikvereinssaal, velikost IV/71.

Od nadcházející opravy našich varhan si tedy přejme zachování skvělých zvukových kvalit a obnovení jejich spolehlivosti!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama