(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Tomáš Thon a Marek Eben u redemptoristů

30. dubna 2007 v 10:43 |  Hudba v Plzni a okolí
Hudební život v Plzni významně obohatí koncert, na kterém bude provedeno dílo Petra Ebena pro varhany a recitátora:
LABYRINT SVĚTA A RÁJ SRDCE (na text Jana Amose Komenského)

Tomáš Thon - varhany ...................................... Marek Eben - recitace


Koncert se koná v neděli 6. května 2007 od 19.30 hodin v plzeňském kostele sv. Jana Nepomuckého (u redemptoristů na Chodském náměstí).

TOMÁŠ THON
Narodil se v roce 1962 a hudební vzdělání ve varhanním oboru získal nejprve u Jiřího Čecha paralelně se studiem na gymnáziu v Opavě.Poté absolvoval Akademii múzických umění v Praze (u Milana Šlechty) a Conservatoire National Rueil-Malmaison (Paříž), kde studoval u Susan Landale a Marie-Claire Alain. Zúčastnil se mnoha mistrovských varhanních kurzů. Získal 2. místo na soutěži mladých varhaníků v Opavě(1978) a stal se finalistou mezinárodních soutěží Grand Prix Bordeaux a Soutěže Petra Ebena v Německu. Za interpretaci skladeb Petra Ebena byl oceněn Českým hudebním fondem. Jako stipendista Českého hudebního fondu studoval varhanní dílo P. Ebena pod vedením autora. Pedagogicky působil na Církevní konzervatoři v Kroměříži, Janáčkově konzervatoři v Ostravě;od roku 1999 vyučuje na Církevní konzervatoři v Opavě. Pro vlastní nakladatelství ARTTHON zpracovává staré tisky barokní varhanní hudby.
Od roku 2001 řídí Mezinárodní varhanní festival barokní hudby v Opavě. Tomáš Thon uskutečnil nahrávky pro český, francouzský a polský rozhlas a CD (Supraphon). Sólově vystupoval ve většině zemí Evropy, Alžírsku a USA.
MAREK EBEN
Narodil se v roce 1957 v Praze. Vystudoval hudebně-dramatický obor pražské konzervatoře. Po ukončení školy působil v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, pak v divadle na Kladně a od roku 1983 do 2002 byl členem pražské Ypsilonky. Kromě herecké práce se zabývá také hudbou, je výhradním autorem písní skupiny Bratří Ebenů, která vydala tři desky (Malé písnědo tmy -1984, Tichá domácnost - 1995, Já na tom dělám - 2002), napsal hudbu k filmům Bizon, Hele on letí, Kaštan pro štěstí a je autorem hudby a textů zhruba ke dvěma desítkám divadelních her (m.j. pro Studio Ypsilon - Matěj Poctivý, Vosková figura, Amerika, Othello, pro Národní divadlo - Zimní
pohádka). Po devět let je moderátorem Karlovarského Filmového Festivalu a dlouhodobě spolupracuje s televizí jako moderátor různých programů - např. soutěž O poklad Anežky České, předávání cen Týtý, Na plovárně.
JAN AMOS KOMENSKÝ, latinsky Comenius (1592-1670), byl český pedagog, teolog, filozof, sociální a náboženský myslitel a spisovatel, kněz a poslední biskup Jednoty bratrské (od 1648).
Po studiích na bratrské škole v Přerově,na Akademii v Herbornu a na univerzitě v Heidelbergu, byl od roku 1614 správcem bratrské školy a od roku 1616 duchovní v Přerově, 1618-1621 ve Fulneku. Od roku 1621 se ukrýval. V těžké politické situaci a po osobní tragédii (smrt ženy a dvou dětí) sepsal sociálně alegorické a kritické dílo "LABYRINT SVĚTA A RÁJ SRDCE". Jako uznávaný učenec se stal politickým mluvčím pobělohorské emigrace.
(Informace poskytl Tomáš Thon a fotku Marka Ebena www.bratriebenove.cz)
 


Aktuální články

Reklama