(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Krásný nástroj před opravou

16. ledna 2007 v 0:14 |  VARHANY U FRANTIŠKÁNŮ
Vánoční doba skončila, pastorální mše i koledy dozněly, betlémy se stěhují opět na většinu roku do ústraní. Po euforickém nadšení ze svateční hudby nám opět zůstává realita běžných dní. V případě našich "františkánských" varhan je tou realitou neutěšený stav nástroje. Firma Rieger jej v roce 1935 vybavila docela solidně (viz popis v jiném článku), ale zub času zapracoval i na poctivě postaveném nástroji. Vzhledem ke složitosti jeho vnitřního ústrojí je 72 let docela dobrá výdrž.
Největší bolestí varhan je stav pneumatické tónové traktury. Její popraskané membrány způsobují přiznívání malých píšťal, které je slyšet zvláště při tiché hře. Romantické skladby s velkým rozsahem dynamiky se zde již hrát nedají, neboť jejich velebnost by pazvuky změnily na nechtěnou frašku. Také se těžko vybírají hlasy pro komorní hru s dalšími nástroji nebo doprovod sólového zpěvu. Buď jsou silně rozladěné nebo je jejich zvuk rušen uvedenými necnostmi. Posluchači ale nevidí další zkázonosný prvek - aktivní činnost červotoče, nebezpečnou jak pro vlastní nástroj, tak i pro další dřevěný mobiliář kostela.
Jednoznačnou výhodou varhan z historického hlediska je neporušenost původní zvukové dispozice z roku 1935. Ta umožňuje - ač vychází z dobově podmíněného romantického ideálu - hrát velmi široký repertoár skladeb od baroka po současnost. Dokázali to svým uměním i významní hosté, kteří zde koncertovali. Z domácích jmenujme např. Petra Ebena, ze zahraničních např. Gisberta Schneidera. Koncerty měly zde tradici a bývaly velmi dobře navštěvované. Pro soustředěný poslech je výhodná poloha kostela daleko od hluku tramvají a těžkých nákladních aut.
Pokud máte zájem o další informace k plánované generální opravě a přispět k rozvoji varhanního umění v Plzni, klikněte sem: http://www.ovp.estranky.cz/
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama