(postřehy o varhanách a varhanní hudbě v plzeňském regionu)

Červotoč ohrožuje varhany

2. listopadu 2006 v 15:17 |  VARHANY U FRANTIŠKÁNŮ
Naše významné varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni nejsou už roky využívané pro koncertování. Může za to jejich zhoršený technický stav. Týká se především pneumatických ovládacích prvků - míšků, které jsou popraskané a propouštějí falešný vzduch. Tím vznikají pazvuky a rozlaďování, slyšitelné zvláště u jemných hlasů. Tento jev se bohužel postupem doby bude jen prohlubovat.
Též hrací stůl varhaníkovi už neumožňuje používat všechny pomocné funkce, které jsou nutné zvláště při koncertním provozu.
Vzhledem k použité pneumatické traktuře je oprava hracího stolu komplikovanou a nesnadnou záležitostí.

Náš nástroj je však ohrožen i aktivním působením červotoče na kůru. Konkrétně je zasaženo dřevo chórových lavic (viz snímky).


Před opravou varhan bude nutné zajistit likvidaci dřevokazného hmyzu alespoň v prostoru kůru. Jinak jsou ohroženy všechny dřevěné součásti varhan včetně píšťal a památkově chráněné barokní skříně. Diecézní organolog Ing. Jiří Reindl byl o situaci informován a přislíbil její řešení.

Na opravu varhan bude vyhlášená finanční sbírka a během shromažďování finančních prostředků bude možné dřevěné části kůru ošetřit a další působení červotoče zastavit.================================================================================================================
 


Aktuální články

Reklama